Witaj.
Zapraszam do przeczytania wywiadu z coachem Barbarą Kędzia. Wywiad jest jednym z kilku, które możesz przeczytać w mojej książce Coaching Drogi.
Barbara Kędzia
Akredytowany Coach (ACC ICF) International Coach Federation oraz Trener Rozwoju Osobistego.
Specjalizuje się w podnoszeniu samoświadomości i wzmacnianiu poczucia sprawczości, zwiększaniu efektywności osobistej, budowaniu pewności siebie, określaniu obszarów i wytyczaniu celów rozwojowych, budowaniu relacji, rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych.
Uważa, że ważne jest kreowanie życia według własnego scenariusza. Wspiera klientów w poszukiwaniu rozwiązań i dokonywaniu najlepszych dla nich wyborów.
Poprzez coaching wspiera swoich klientów, aby osiągali cele życiowe oraz zawodowe w zgodzie ze sobą.
Prowadzi prywatną praktykę http://coachinglodz.pl/.
Jest absolwentką Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. Posiada również doświadczenie w biznesie, w tym 10-letnie doświadczenie w zarządzaniu. Rozumiejąc specyfikę funkcjonowania ludzi w biznesie, wspiera osoby zarządzające we wzmacnianiu kompetencji menedżerskich.
Pierwsze spotkanie z coachingiem?
Moje pierwsze spotkanie z coachingiem poprzedziła interesująca rozmowa z kolegą.
W 2008 roku, kiedy pracowałam jeszcze jako Dyrektor Zarządzający, spotkałam się z moim znajomym, który przyjechał ze Stanów Zjednoczonych. Pracował tam jako Menedżer. Podczas spotkania wymienialiśmy się doświadczeniami zawodowymi. W pewnym momencie rozmowy, zapytał mnie: "Jak Ty to robisz, że lubisz zarządzać ludźmi, ludzie chcą dla Ciebie pracować i są zmotywowani, a jednocześnie osiągasz "twarde" cele? Podaj mi proszę, kilka przykładów pracy z ludźmi." Opisałam kilka konkretnych sytuacji, a wtedy on powiedział: "Z Twojego opisu wynika, że Twoim wiodącym stylem zarządzania jest styl coachingowy." A ja na to: "A co to jest i jak się to pisze?". Zaczęłam szukać informacji na temat coachingu. W Polsce w tym czasie nie było wielu źródeł wiedzy o coachingu. Czytałam, co tylko znalazłam. Temat wciągał mnie coraz bardziej. Zawsze interesowało mnie zarządzanie ludźmi, jednak coaching indywidualny stał się dla mnie jeszcze bardziej pasjonujący.
Jak wyglądała Twoja droga do prowadzenia sesji coachingowych?
Po wielu rozmowach oraz lekturach postanowiłam, otworzyć prywatną praktykę coachingową. Potrzebowałam jednak wsparcia merytorycznego i formalnego, dlatego ukończyłam studia podyplomowe z zakresu coachingu w Warszawie. W Łodzi nie były jeszcze dostępne.
Następnie, szukałam coachów w Łodzi, aby tworząc społeczność, móc dzielić się swoimi doświadczeniami i uczyć się z doświadczeń innych. Chciałam ulepszać swoją pracę z ludźmi, aby lepiej służyć swoim klientom. W taki sposób zaczęłam współtworzyć Łódzki Oddział ICF, gdzie spotkałam ludzi z energią, której szukałam.
Naturalną konsekwencją mojego rozwoju było zdobycie akredytacji ACC ICF. Stanowi to, moim zdaniem, potwierdzenie kompetencji coacha na wysokim poziomie. Istotne jest dla mnie, że jest to certyfikat terminowy, czyli nie jest dany raz na zawsze. Aby odnowić akredytację należy się wykazać praktyką pracy z klientem oraz rozwojem własnym. Jest to korzystne dla klientów, gdyż mogą mieć wtedy pewność, że wspiera ich doświadczony, kompetentny coach.
Wciąż się kształcę, uczestnicząc w wielu szkoleniach, konferencjach, warsztatach, spotkaniach coachingowych, forach. Mam nadzieję, że proces rozwoju moich kompetencji nie ustanie.
Czym dla Ciebie jest coaching?
W moim odczuciu, coaching to metoda. Metoda rozmowy, która powoduje, że człowiek więcej widzi i więcej rozumie. Gdy już wie, w jakiej sytuacji się znajduje, zaczyna odkrywać czego potrzebuje i co może zrobić, aby te potrzeby spełnić. Przygląda się, co może zmienić w sobie, co może zmienić w otoczeniu. Zarządza swoim życiem, ponieważ zwiększa świadomość siebie i świadomość tego, w jakim momencie życia się znajduje. Kreowanie swojego świata, świadome reagowanie na sytuacje, które człowieka spotykają, wychodzenie z trudności, ustalanie kierunku, świadome wprowadzanie zmian - to jest, moim zdaniem, w coachingu najważniejsze.
Co cenisz w coachingu?
Ważne w coachingu jest działanie. Uwielbiam coaching, ponieważ jest to konkret, a nie magiczne myślenie. Mówimy o konkretnych sytuacjach, klient wypracowuje konkretne rozwiązania i wprowadza je w rzeczywistość. Jeśli klient chce coś zmienić w swojej rzeczywistości, w swoim podejściu, relacjach, kompetencjach, istotne, aby eksperymentował w realnym życiu. Ja - coach wspieram go i poszukuję źródeł jego motywacji. Dzięki temu klient znajduje wyjścia z nawet najbardziej beznadziejnych, jego zdaniem, sytuacji.
Dla kogo jest coaching?
Myślę, że coaching jest dla wszystkich, ale nie dla każdego. Co mam na myśli? Większość z nas ma jakiś temat, który wart jest uwagi. Sięgając po coaching, zaczynamy pracę nad ważnym dla siebie obszarem. To praca warta wysiłku, ponieważ jej efekt wpływa na nasze życie. Jednak nie każdy jest gotowy na pracę. Podczas pierwszej sesji, tzw. sesji 0, wyjaśniam klientowi wszystkie aspekty związane z procesem coachigowym, rozmawiamy również o roli mojej i roli klienta w procesie. Ostatnio, spotkałam się z komentarzem klienta "Ojej, to ja będę musiał tyle pracować? A myślałem, że to Ty mi powiesz, co mam robić." Klient przestraszył się wysiłku, który musiałby włożyć w realizację swoich zamierzeń. Nie miał gotowości do pracy.
Coaching jest dla osób, które czują silną potrzebę zmiany. Najczęściej ludzie dojrzewają do wprowadzenia zmian i wtedy decydują się na coaching.
Co decyduje o wyborze coacha?
Jest wiele aspektów, pozacenowych, które decydują o wyborze coacha; m. in. jego styl bycia, postawa, wykształcenie, opinie innych o jego stylu pracy.
Z kim najczęściej pracujesz? Kto jest twoim klientem?
Moimi klientami są osoby indywidualne, które chcą się rozwijać w obszarach:
samorealizacji, polepszenia relacji osobistych i zawodowych, podniesienia kompetencji, zbudowania równowagi życiowej.
Z racji mojego doświadczenia w zarządzaniu, częstymi moimi klientami są osoby na kierowniczych stanowiskach, które pragną wzmocnić swoje kompetencje menedżerskie, zbudować dobre relacje w zespole, zmotywować pracowników, usprawnić komunikację z podwładnymi, jak również z przełożonymi.
Na popełnianie jakich błędów muszą uważać początkujący coachowie?
Dla początkujących coachów, trudnością może być powstrzymanie się od brania odpowiedzialności za wynik coachingu. Tymczasem, należy zaufać klientowi, że jest ekspertem od swojego życia. Należy przekazać mu tą odpowiedzialność i pozwolić mu jej używać tak, jak tego chce.
Zdarza się, że początkujący coach nie jest zadowolony z sesji i zastanawia się, czy nadaje się do tego zawodu. Częstym powodem jest fakt, że coach ustalił sobie swój cel na sesję z klientem, zamiast wsłuchać się w klienta i podążać za nim. Efekt? Często klient jest zadowolony, a coach nie :)
Prowadzę warsztaty dla nauczycieli, ucząc ich Coachingu Pedagogicznego, czyli zastosowania coachingu w pracy z dziećmi i młodzieżą. Jedna z uczestniczek, po naszym czwartym warsztacie podzieliła się ze mną doświadczeniem, że znajomym nie podoba się, gdy ćwiczy na nich coaching. To jeden z podstawowych błędów początkujących coachów: nie da się z nimi "normalnie" rozmawiać i w zwykłych towarzyskich sytuacjach stosują coaching. Takie zachowanie potrafi zrazić ludzi do coacha i do coachingu. Trzeba pamiętać, że klient powinien wyrazić zgodę na taką formę rozmowy oraz określić jej cel. Początkujący coach powinien oddzielić rolę coacha od roli kolegi, czy koleżanki.
Co było dla Ciebie wyzwaniem w pracy coacha?
Na początku, dużo pracowałam nad sobą, aby nie oceniać. Nie oceniać sytuacji, w których ludzie się znajdują, nie oceniać ludzi. Ludzie mają ocenianie w naturze i jest to tak oczywiste, że nawet tego w sobie nie widzimy. Wiele wysiłku i pracy nad sobą kosztowało mnie, aby nie oceniać. Wypracowałam w sobie tą kompetencję, dzięki czemu naprawdę, z pełnym szacunkiem i zaangażowaniem podążam za klientem. Usłyszałam niedawno od klientki: "Te Twoje oczy - nic nie mogę z nich wyczytać. Nie wiem, czy mówię dobrze, czy źle." :)
Co zmienił coaching w Twoim życiu?
Coaching stał się moim sposobem na życie. Wspiera mnie w codziennych sytuacjach, budowaniu relacji, dokonywaniu wyborów.
Gdy potrzebowałam przyjrzenia się własnym sprawom - skontaktowałam się z coachem. Dlatego wiem, że coaching działa.
Wykorzystuję coaching do tworzenia lepszej rzeczywistości, która od nas zależy. Moją misją jest rozwijanie ludzi i organizacji w Polsce.
Dziękuje za rozmowę.
Zapraszam Ciebie do zapisania się na mój darmowy kurs coachingu online: