Wywiad z coachem - Agnieszka Sowińska Wróbel

Drukuj
17. 07. 05
posted by: Robert Kozłowski
Odsłony: 3614

Witaj.

Zapraszam do przeczytania wywiadu z coachem Agnieszką Sowińską Wróbel.  Wywiad jest jednym z kilku, które możesz przeczytać w mojej książce Coaching Drogi.

Napisz kilka słów o sobie.

„Bądź tym, który ośmiela i dodaje odwagi. Świat ma już wystarczająco dużo krytyków”. Wzięłam sobie te słowa do serca i stały się one moim życiowym mottem.

Realizuję je zarówno w obszarze zawodowym jako trener (certyfikacja trenera warsztatu umiejętności psychospołecznych przyznana przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne), coach (absolwentka CoachWise Essencials w Coaching Center oraz Master of Coaching w Meritum School), konsultant projektów HR w organizacjach (wieloletnie doświadczenie w pracy korporacji i dla korporacji w obszarach HR-owych) oraz w obszarach pozazawodowych jako mama dwójki ciekawych świata urwisów, żona, przyjaciółka, zwariowana działaczka wszędzie tam, gdzie potrzeba inspiracji, mobilizacji, koncentracji na rozwiązaniach.

Mam w sobie mnóstwo energii i chęci do działania i tworzenia.

 

Pierwsze spotkanie z coachingiem?

Wiele lat temu, kiedy pracowałam w korporacji. Wdrażaliśmy projekt coachingowy i byłam „królikiem doświadczalnym” chłopaka, który uczył się bycia coachem. Ale jeszcze wtedy nie myślałam, że mogłabym być po drugiej stronie. Dopiero z czasem, kiedy otrzymywałam coraz więcej feedbacków, że umiem słuchać, że jestem uważna, że inspiruję do zmian zastanowiłam się, czy mogłabym to robić bardziej profesjonalnie. Poszłam na pierwszy kurs coachingu i doświadczyłam efektu „wow”. I tak mi już zostało.

 

Czym dla Ciebie jest coaching?

Coaching jest dla mnie spotkaniem z drugim człowiekiem tam, gdzie on jest, z jego zasobami, aspiracjami, marzeniami, wątpliwościami. Jest towarzyszeniem w drodze do celów. Jest inspirowaniem do tego, aby ludzie działając w zgodzie ze sobą, swoimi wartościami i potrzebami, prowadzili pełne, satysfakcjonujące ich życie – zarówno osobiste, jak i zawodowe. Coaching jest dla mnie poszerzaniem świadomości i zwiększaniem ilości perspektyw.

 

Dla kogo jest coaching?

Dla odważnych J I mówię to całkiem serio. Coaching zakłada zmianę, a ta nie zawsze jest łatwa. Zakłada wyjście poza strefę komfortu. Zakłada zmierzenie się ze swoimi obawami i wątpliwościami. Zakłada działanie, a nie tylko mówienie o działaniu.

 

Z kim najczęściej pracujesz? Kto jest twoim klientem?

Najczęściej pracuję z klientem biznesowym – z liderami i menedżerami.

 

Jak wiedza którą posiadasz jako coach pomaga Ci w życiu osobistym?

Wielokrotnie słysze pytanie „czy wykorzystujesz swoje umiejętności w domu, z dziećmi, z przyjaciółmi?”. Odpowiadam – tak! Nie jest to skalkulowane działanie, ale myślenie coachingowe mam we krwi, dlatego zawsze koncentruję się na poszerzaniu perspektyw, na intencjach i wartościach oraz poszukiwaniu rozwiązań. Dlatego raczej sobie ze mną moi najbliżsi nie ponarzekają, bo szybko usłyszą pytanie „to czego w tej sytuacji najbardziej chcesz?” J Stosuję też oczywiście autocoaching, gdzie kiedy potrzeba również samą siebie doprowadzam do pionu pytaniem „i patrząc na tę sytuację, jak myślisz, co byłoby teraz dla ciebie najlepsze?”

 

Jakimi cechami powinien wyróżniać się dobry coach?

Dla mnie coach przede wszystkim powinien działać etycznie – praca coachingowa jest delikatną materią i aby budować zaufanie i partnerską relację konieczne jest działanie zgodne z wartościami, spójne i transparentne.

Coach powinien być dobrym słuchaczem – klienci muszą odczuwać, że coach jest blisko nich, tu i teraz, że nie ocenia, nie wartościuje, ale jest uważny na to, co mówią.

Coach powinien być odważny – potrafić zadać trudne pytanie, by skonfrontować z czymś klienta, by klient miał szansę zmierzyć się z czymś trudnym i dzięki temu dokonać zmiany.

Coach powinien chcieć się rozwijać, poszerzać swój warsztat, aby jego sesje były coraz bardziej wartościowe dla klienta.

 

Co powoduje, że coaching działa?

Zasoby klienta J Naszą rolą jest pomóc im wyjść na światło dzienne, by pracowały na rzecz klienta. Dobrze poprowadzony proces niezwykle poszerza świadomość coachee i jest katalizatorem zmian. Dużą rolę odgrywa także zbudowanie wspierającej relacji z klientem, klient wie, że coach jest po jego stronie, a dzięki temu może śmielej planować i wdrażać zmiany.

 

Jak rozumiesz sukces w coachingu?

Klient wdraża zmiany, które prowadzą go do bardziej satysfakcjonującego życia.

 

Rada dla początkujących coachów?

Nie bój się zadawania pytań – nie ma złych pytań, jak jakimś nie trafisz w sedno, to następne zadasz lepsze. Nie bądź dla siebie zbyt surowy.

Wyłącz monologi w głowie – pamiętaj: „głowa-cisza”, nie planuj kolejnych pytań z wyprzedzeniem, skup się na kliencie, jak skończy mówić, na pewno znajdziesz pytanie, które będzie najbardziej trafne na ten moment. Gdy koncentrujesz się na kolejnym pytaniu, umyka ci to, co mówi do ciebie twój klient.

Wyluzuj – nie musisz dokładnie ze szczegółami rozumieć, o czym mówi klient, to on ma wiedzieć, on jest ekspertem od samego siebie. Nie jesteś jego doradcą – masz poszerzać jego świadomość (a nie koniecznie swoją), aby on sam znalazł dla siebie najlepsze rozwiązanie.

Poddawaj się superwizji – nic tak nie rozwija jak odsłuchiwanie sesji z doświadczonym coachem i analiza co można było zrobić inaczej.

 

Jak zostać coachem?

Najlepszą i najprostszą drogą jest pójście do akredytowanej szkoły coachów. Ja polecam Szkołę Coachów Meritum.

 

Najfajniejsza rzecz w coachingu?

Relacja. Obserwowanie, jak ludzie pracują nad sobą, swoimi przekonaniami, ograniczeniami i rozwijają skrzydła. Zawsze mocno im kibicuję!

 

Co jest dla Ciebie najtrudniejsze w procesie coachingowym?

Teraz już nic J Lubię to, co robię. To moja pasja i ogromna przyjemność. Czekam na każde spotkanie z klientem J

 

 

Zapraszam Ciebie do zapisania się na mój darmowy kurs coachingu online:

 

Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności